Expert principal responsabil de desfășurarea auditurilor în domeniul TI

Banca Națională a Moldovei
Город: Кишинев
Образование: Университет, институт
Опыт работы: От 3 лет
Зарплата: Не указана
График: Полный рабочий день
Departamentul Audit Intern dă asigurări și oferă servicii de consiliere independente și obiective, menite să aducă o valoare adăugată și să contribuie la îmbunătățirea activităților BNM. Direcția audit tehnologii informaționale, în calitate de unitate structurală a DAI, este responsabilă de derularea misiunilor de audit/misiuni ad-hoc asupra proceselor/sistemelor/obiectelor TI și administrarea aplicațiilor utilizate în cadrul DAI.
Obiectivele postului:

eficienţă şi calitatea sporită a procesului de activitate;
gestiunea eficientă a timpului de muncă;
conformarea cu cadrul legal, normativ și metodologic în vigoare;
dezvoltarea profesională continuă.

Cerințe minime obligatorii pentru candidați:

Studii superioare în domeniul tehnologiilor informaționale, audit și sau economiei, cu media generală pe anii de studii 8 sau mai mare (în cazul unui calificativ mai mic de 8, condiţia se consideră a fi întrunită dacă candidatul are o experienţă în domeniul solicitat de minim 3 ani); Pentru persoanele cu diplome de studii obţinute în străinătate se vor indica calificările (ex. GPA, etc.), obţinute în ţara şi/sau instituţiile de învăţămînt respective;
Experienţă de muncă în domeniul TI și/sau auditurilor, de minim 1 an;
Cunoştinţe în domeniul TI, securității informației, continuității activității;
Cunoştinţe de operare a calculatorului și cunoaşterea avansată a aplicaţiilor MS Word, Excel şi Power Point;
Competențe lingvistice: cunoaşterea limbii române fluent și engleze la nivel tehnic;
Competențe: integritate, responsabilitate, profesionalism, lucru în echipă, orientare către rezultate, credibilitate, perseverență, învățare și dezvoltare continuă;
Abilități excelente de comunicare verbală și în scris, capacitate de analiză și sinteză și a informației, capacitate de însușire rapidă a metodelor noi de lucru.

Cerințe suplimentare ce vor constitui un avantaj:

Experienţă specifică în domeniul auditului TI, gestiunii proiectelor, gestiunii serviciilor TI;
Cunoașterea standardelor naționale și/sau internaționale în domeniul securității informației, managementul proiectelor, managementul riscurilor;
Cunoașterea bunelor practici în domeniul TI;
Certificări în domeniul auditului (Ministerul Finanțelor, CIA, CISA, ) și/sau TI (CISA, CISM, ITIL etc.).

Principalele atribuții:

Desfășurarea misiunilor de audit TI, de consiliere și misiunilor Follow-up de monitorizare a recomandărilor DAI, misiunilor ad-hoc în conformitate cu metodologia de audit în vigoare;
Desfășurarea activităților de consultanță pe subiecte ce țin de tehnologiile informaționale;
Elaborarea de ghiduri, instrucțiuni pentru utilizarea aplicațiilor din cadrul DAI;
Administrarea aplicațiilor utilizate pentru audit (procesul de audit, analiza informațiilor).

Beneficiile oferite de BNM:

Experiență profesională într-o bancă centrală
Oportunități extinse de dezvoltare profesională și personală
Mediu de muncă modern și prietenos
Flexibilitate în programul de muncă
Pachet salarial competitiv
Atmosferă dinamică într-o echipă de profesioniști

Termenul pentru depunerea CV-urilor este:
18 iulie 2024.
Pentru participarea la concurs, completaţi formularul CV-ului online sau puteţi expedia CV-ul dvs. pe adresa recrutare@bnm.md sau depuneţi CV-ul in format fizic la sediul BNM, pe adresa: bd. Grigore Vieru nr.1, mun. Chişinău, cu specificarea postului dorit. Pentru detalii ne puteţi contacta la numărul de telefon 022- 822-158 sau 022- 822-245.
Vor fi contactate prin e-mail doar persoanele care întrunesc condiţiile concursului.
Recomandăm insistent să consultaţi bibliografia de mai jos înainte de a fi invitat la concurs.
Bibliografia:

Legea cu privire la Banca Națională a Moldovei nr. 548-XIII din 21.07.1995;
Legea privind protecţia datelor cu caracter personal nr. 133 din 08.07.2011;
Hotărârea Guvernului privind aprobarea Cerinţelor minime obligatorii de securitate cibernetică nr. 201 din 28.03.2017;
Standarde de audit intern (IIA);
Standarde de securitate TI (standardele din seria ISO 27000, de ex. 27001, 27002 etc., ISO);
Cadre aferente auditului și riscului TI (de ex. ITAF, ISACA);
Managementul TI și TIC (de ex. COBIT, ISACA);
Managementul Serviciilor TI (ITIL, AXELOS);
Managementul proiectelor (de ex. PMBOK, PMI; PRINCE2, AXELOS);

și altă bibliografie aferentă domeniului TI.
Телефон:
022 822 158, 022 822 245
Прикрепить CV CV с сайта
Прикрепить CV

Укажите ваше Имя и Фамилию

Есть CV на сайте? Вход
Отправить CV

Укажите желаемую вакансию

Добавить сопроводительное письмо
Закрыть
Готово!
Твое резюме успешно отправлено 🥳
Закрыть