Șef(ă) Laborator

Lafarge Ciment (Moldova) S.A.
Город: Кишинев
Образование: Университет, институт
Опыт работы: От 3 лет
Зарплата: Не указана
График: Полный день
Compania: Lafarge Ciment (Moldova) SA
Locație: Chișinău, Moldova
Tipul locului de muncă: Full-time
Despre Lafarge:
Lafarge Ciment (Moldova) S.A. este o companie specializată în industria materialelor de construcții. Principalele genuri de activitate ale companiei sunt extragerea zăcămintelor minerale, producerea și comercializarea cimentului, comerțul cu ridicata a nisipului, pietrișului, prestarea serviciilor de subantrepriză în sectorul de construcții rutiere.
Compania numără peste 180 de angajati, oferind oportunități de dezvoltare personală, mobilitate internațională, condiții sigure cu cele mai înalte Standarde SSM. Uzina de Ciment Rezina, situata la Nordul Republicii Moldova la 7 km de orașul Rezina, a fost dată în exploatare la sfârșitul anului 1985, are o suprafață totală de peste 213 ha și o capacitate de producție de 1.6 mil. tone anual ce excede consumul național de ciment.
Incepând cu anul 1999, ca urmare a achiziționării pachetului majoritar de acțiuni de către Grupul Lafarge, Uzina de Ciment Rezina intră pentru o perioadă de 5 ani într-un amplu program de modernizare și retehnologizare, costul investiției ridicându-se la cca. 17.7 mUSD.
Scopul nostru este să construim pentru oameni și pentru planetă, să construim spații mai ”verzi” prin amprentă scăzută de emisii CO2 și economie circulară.
Investim în tehnologii care să permită utilizarea de combustibili alternativi, materii prime alternative și energie verde:

2010-2015, co-procesarea combustibililor alternativi,
2017, inaugurarea Centrului de Inovații Chișinău, creat pentru a valorifica experiența globală și know-how-ul tehnic al Grupului, pentru a dezvolta soluții de construcție adaptate caracteristicilor unice ale piețelor locale,
2023, construcția și punerea în funcțiune a stației de monitorizare meteorologică şi a calității mediului, donată Serviciul Hidrometeorologic de Stat.

Compania Lafarge Ciment( Moldova) SA, actualmente parte a grupului elvețian Holcim, este unica Companie de producere a Cimentului din Republica Moldova care își are misiunea de a răspunde nevoii continue de modernizare, de îmbunătățire în mod consistent și cuantificabil standardele de viață, ca în final să oferim clienților noștri beneficiile și garanția construcțiilor durabile.
Descrierea rolului:
În calitate de Șef(ă) Laborator al Centrului de Inovație al companiei Lafarge vei dezvolta programe de aplicare și cercetare a produselor companiei. Vei asigura continuitatea acreditării laboratoului și veți asigura efectuarea încercărilor și testării de produs pentru terți.
Responsabilități:

Coordonează și supervizează activitatea laboratorului;
Coordonează și asigură procesul de acreditarea al laboratorului conform standardelor naționale;
Asigură asistența tehnice pentru clienți;
Participă la planul de acțiune a companiei Lafarge Ciment Moldova privind dezvoltarea de produse noi;
Elaborează instrucțiuni de lucru și proceduri de calitate;
Întocmește rețete de betoane, mortare cu monitorizarea performanței cimentului în beton;
Întocmește rapoarte pentru probele preliminare mortare și betoane;
Execută rețete preliminare pentru betoane;
Execută prevelarea și decofrarea betonului;
Verifică rețetele de fabricație la stațiile de betoane ale clienților;
Urmărește execuția contractelor cu clienții externi;
Dezvoltă și implementează metode și proceduri de testare pentru produse și materiale;
Asigură conformitatea cu standardele de calitate și reglementările de securitate;
Analizează datele și rezultatele testelor, elaborând rapoarte și prezentări pentru echipele interne, pentru management și clienți externi;
Identifică oportunități de îmbunătățire și inovație în procesele și produsele de laborator;
Colaborează cu alte departamente pentru a integra rezultatele laboratorului în dezvoltarea și optimizarea produselor.

Ce căutăm:

Studii superioare inginerești și/sau tehnice;
Experiență minim 3 ani de activitate;
Vorbire fluentă româna, rusă și o cunoaștere fluentă a limbii engleze pentru satisfacerea cerințelor Politicii de utilizare în Grupul Holcim;
Utilizator încrezut PC – MS Office;
Cunoașterea industriei betoanelor sau materialelor de construcție vor constitui un avantaj;
Capacitate înaltă de analiză a proceselor de încercări a produselor, control calitate, evaluare, luare de decizii în baza concluziilor.

Ce oferim:

Pachet salarial competitiv, inclusiv bonusuri pe performanță;
Oportunități de dezvoltare profesională și de avansare în carieră;
Mediu de lucru inovator și colaborativ;
Oportunități de dezvoltare și creștere profesională atât la nivel local cât și international în cadrul Grupului Holcim;
Asigurarea facultativă de sănătate;
Asigurare de sănătate;
Tichete de masă și altele.

Îți dorești să faci parte dintr-o echipă dinamică și inovatoare în industria cimentului? Lafarge Ciment (Moldova) SA te invită să te alături echipei noastre!
Trimite-ne CV-ul tău la adresa: recrutare-mda@lafarge.com.
La Lafarge Ciment (Moldova) SA, ne angajăm să oferim șanse egale tuturor candidaților, fără a discrimina pe baza genului, rasei sau religiei. Valorificăm diversitatea și credem că aceasta este cheia inovației și succesului nostru.
Aplică acum și devino parte dintr-o echipă care construiește viitorul! E-mail: recrutare-mda@lafarge.com
Web: www.lafarge.md
Прикрепить CV CV с сайта
Прикрепить CV

Укажите ваше Имя и Фамилию

Есть CV на сайте? Вход
Отправить CV

Укажите желаемую вакансию

Добавить сопроводительное письмо
Закрыть
Готово!
Твое резюме успешно отправлено 🥳
Закрыть