Software engineer

Beee Data Analytics №10962728, 23 ноября 2021
Город: Кишинев
Образование: Высшее
Опыт работы: Любой
Зарплата: Не указана
График: Удаленная работа / Freelance
We are looking for a Software Engineer. In this role, you will be designing and developing high-performance, scalable, highly distributed application/platform using Spark, Scala, Java, Kafka, NO-SQL and related technologies. You will be closely interacting with various stakeholders and presenting and justifying design decisions.
Job Description: Data Engineer
· Utilize academic and technical knowledge to develop, test and deploy distributed computing systems in Public and Private cloud.
· Will be working with Software Architects in building a data engineering platform using Big Data and AI technologies
· Design and deliver automated transformation of large data sets leveraging Java, Scala, Kafka, Spark, HDFS and related Big Data technologies
· Collaborate with security experts to deliver high-impact web-based APIs
· Implement high-volume data integration solutions
· Produce and maintain high-quality technical documentation
Qualifications
· BS in Computer Science or related field with 4-6 years’ experience or MS or related field with 3-4 years of software development experience in distributed systems with Spark, Scala, Java, Hadoop, Kafka, Spark, Hive, No-SQL databases
· Track record of developing technology to enable large scale data transformation
· Experience building Big Data pipelines in private and public clouds
· Possess knowledge of software engineering best practices
· Passion for solving hard problems and exploring new technologies
· Excellent communication and technical documentation skills

Evaluați această traducere
Au u vis de a lucra în Silicon Valley? aici este sansa ta !
Căutăm un inginer software. În acest rol, veți proiecta și dezvolta aplicații / platforme de înaltă performanță, scalabile, foarte distribuite folosind Spark, Scala, Java, Kafka, NO-SQL și tehnologii conexe. Veți interacționa îndeaproape cu diverse părți interesate și veți prezenta și justifica deciziile de proiectare.
Descrierea postului: Inginer de date
· Utilizați cunoștințele academice și tehnice pentru a dezvolta, testa și implementa sisteme de calcul distribuite în cloud public și privat.
· Va colabora cu arhitecții software în construirea unei platforme de inginerie a datelor folosind tehnologii big data și AI
· Proiectați și furnizați transformarea automată a seturilor mari de date utilizând Java, Scala, Kafka, Spark, HDFS și tehnologiile Big Data conexe
· Colaborați cu experți în securitate pentru a furniza API-uri web cu impact ridicat
· Implementați soluții de integrare a datelor cu volum mare
· Elaborarea și menținerea documentației tehnice de înaltă calitate
Calificările
· BS in Informatica sau domeniu conex cu 4-6 ani experienta sau MS sau domeniu conex cu 3-4 ani de experienta in dezvoltare software in sisteme distribuite cu baze de date Spark, Scala, Java, Hadoop, Kafka, Spark, Hive, No-SQL
· Istoricul dezvoltării tehnologiei pentru a permite transformarea datelor la scară largă
· Experiența de a construi conducte Big Data în cloud privat și public
· Posedă cunoștințe de cele mai bune practici de inginerie software
· Pasiune pentru rezolvarea problemelor dificile și explorarea noilor tehnologii
· Excelente abilitati de comunicare si documentare tehnica
Телефон:
+40 785 777 888
Контактное лицо:
Paul Filip
Сайт:
Прикрепить CV CV с сайта
Прикрепить CV

Укажите ваше Имя и Фамилию

Есть CV на сайте? Вход
Отправить CV

Укажите желаемую вакансию

Добавить сопроводительное письмо
Закрыть
Готово!
Твое резюме успешно отправлено 🥳
Закрыть